LEGO® Education Innovation Studio – przestrzeń do nauki, pracy i zabawy.
Przyjdź, Zainspiruj się, Rozwijaj…

Konferencja edukacyjna jest połączona z oficjalnym otwarciem LEGO® Education Innovation Studio na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Skierowana jest do entuzjastów angażującej edukacji, przede wszystkim dyrektorów i nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz nauczycieli przedmiotów ścisłych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z systemem edukacyjnym LEGO® Education oraz dowiedzieć się dlaczego LEGO® Education Innovation Studio może być odpowiedzią na potrzeby edukacyjne XXI wieku. 

W części wykładowej skupimy się na znaczeniu współczesnej edukacji i tym, na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze metod kształcenia uczniów.
Badania pokazują, że 65% uczniów będzie pracowało na stanowiskach pracy, które jeszcze nie istnieją. Choć trudno przewidzieć jak będzie wyglądał świat za 15-20 lat to naszym zadaniem jest przygotować do niego uczniów. Jakie umiejętności rozwijać? W erze sztucznej inteligencji niezbędne będzie holistyczne wykształcenie, łączące zarówno umiejętności interpersonalne, społeczne, komunikację i inteligencję emocjonalną jak i obliczenia, programowanie, czy projektowanie. W dalszej części konferencji, dzięki lekcjom pokazowym, przeprowadzonym z uczniami przez certyfikowanych trenerów Akademii LEGO® Education, uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak w praktyce działa system edukacyjny LEGO®. 

Część warsztatowa będzie podzielona na cztery bloki:
– Przedszkole
– Szkoła Podstawowa (klasy 1-3)
– Szkoła Podstawowa (klasy 4-8)
– Szkoła Ponadpodstawowa
Tam, pod okiem trenerów Akademii LEGO® Education, nauczyciele będą mieli okazję doświadczyć lekcji z perspektywy uczniów i przekonać się jak za pomocą prostych rozwiązań, dostosowanych do każdego poziomu edukacyjnego, można rozwijać kluczowe kompetencje, rozbudzając jednocześnie zaangażowanie i entuzjazm do nauki.

Program konferencji

9:30-10:00Rejestracja uczestników – HOL
10:00-10:20Otwarcie konferencji – AULA A
10:20-10:35 Czy gospodarka potrzebuje edukacji STEM?, prof. UAM dr hab. Marek Nawrocki, Prorektor ds. informatyzacji oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym UAM – AULA A
10:35-11:20 Ręka i mózg – magiczny duet, prof. zw. dr hab. Stanisław Dylak – AULA A
11:20-11:50LEGO® Education Innovation Studio – czym jest i jak działa?, Iga Malik, dr Edyta Juskowiak – AULA A
11:50-12:15Przerwa kawowa – HOL
12:15-13:00
Lekcje pokazowe
Szkoła Podstawowa (klasy 1-3) – A2-22Szkoła Podstawowa (klasy 4-8) – A1-33/34Szkoła ponadpodstawowa – A2-23
13:00-14:30
Sesja warsztatowa
Przedszkole – A2-21Szkoła Podstawowa (klasy 1-3) – A2-22Szkoła Podstawowa (klasy 4-8) – D1, D2Szkoła ponadpodstawowa – D3

Wszystkie wydarzenia związane z Konferencją odbywać się będą na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM przy ulicy Uniwersytetu Poznańskiego 4 w Poznaniu.

Opisy warsztatów

Przedszkole
Rozwijaj kompetencje kluczowe z intuicyjnymi i wszechstronnymi rozwiązaniami, które wprowadzą dzieci w koncepcje wczesnego kodowania oraz przybliżą zasady działania mechanizmów i ruchu.Na przykładzie Metody 6 klocków i rozwiązań takich jak Coding Express oraz STEAM Park, nauczyciele doświadczą jak w naturalny sposób można rozbudzać wrodzoną ciekawość i chęć do wspólnego uczenia się oraz odkrywania świata, rozwijając jednocześnie umiejętności rozwiązywania problemów, krytyczne myślenia, współpracę oraz kompetencje społeczne i emocjonalne.
Szkoła podstawowa (klasy 1-3)
Zadawaj pytania, znajduj odpowiedzi, rozwiązuj problemy i poznaj sposób na wprowadzenie do edukacji wczesnoszkolnej metod znanych z prawdziwych projektów naukowych. Na warsztatach będzie można samodzielnie doświadczyć jak, dzięki praktycznym rozwiązaniom edukacyjnym, takim jak Maszyny i Mechanizmy oraz WeDo 2.0, abstrakcyjne założenia stają się rzeczywistością. Zobacz jak unikatowe połączenie podstaw programowania, edukacji przyrodniczej i technicznej z popularnymi klockami oraz przygotowanymi materiałami dla nauczycieli, ożywi każde zajęcia w szkole.
Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Zbuduj w uczniach pewność siebie tak, aby chcieli uczyć się przez całe życie. Na warsztatach uczestnicy doświadczą jak ciekawe mogą być lekcje z wykorzystaniem najnowszego rozwiązania LEGO® Education SPIKE™ Prime, które dzięki nauce przez zabawę angażuje uczniów do krytycznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów, niezależnie od ich poziomu wiedzy. Programowanie nie musi być trudne!
Szkoła ponadpodstawowa
Przygoda czeka na Ciebie razem z LEGO® MINDSTORMS Education EV3. Poprzez angażujące i mobilizujące ćwiczenia uczestnicy warsztatów odkryją wszystko czego potrzebują do kształcenia z zakresu przedmiotów STEM, sprawiając, że fizyka i inżynieria ożyją, a programowanie z poziomu języka Python stanie się bardziej przystępne, znajdując zastosowanie w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów.

Trenerzy Akademii LEGO® Education

Jakub Piasecki
Specjalista do spraw robotyki w AKCES Edukacja. Absolwent Politechniki Poznańskiej, nauczyciel informatyki i fizyki. Współorganizator polskiej edycji międzynarodowego konkursu FIRST® LEGO® League. Zainteresowania: oprogramowanie open source, kolekcjonerskie gry bitewne, klocki LEGO®.
Bartosz Sobkowiak
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w specjalnościach Edukacja Medialna, Edukacja Elementarna i Informatyka. Nauczyciel Informatyki w Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz Liceum. Od paru lat pasjonat rozwiązań edukacyjnych LEGO® wykorzystujący je na lekcjach, zajęciach dodatkowych oraz prywatnie – zarażając zamiłowaniem do LEGO® dwie małe córeczki.
Iga Malik
Urodzona w Lublinie, z wykształcenia pedagog, animator i menedżer kultury, trener szybkiego czytania i technik pamięciowych. Pracuje jako nauczyciel w szkole podstawowej. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia z dziećmi oraz dorosłymi w zakresie szeroko pojętej organizacji zajęć w czasie pozalekcyjnym. Prywatnie mama dwójki dzieci. To właśnie dla nich oraz dla wszystkich innych dzieci pragnie zgłębiać zagadnienie nauki przez zabawę i wdrażać w szkołach innowacyjne metody edukacyjne w oparciu o narzędzia LEGO® Education.
Beata Zalewska
Absolwentka Politechniki Poznańskiej, nauczyciel matematyki i zajęć komputerowych ze stażem 15 lat. Uwielbia uczyć nowych rzeczy siebie i innych. W wolnym czasie rozwija swoje pasje zajmując się szeroko pojętym rękodziełem i prowadząc warsztaty hobbystyczne dla dzieci i dorosłych. Rodzinę i znajomych zamęcza też swoją drugą pasją – planszówkami i łamigłówkami.